EV İŞÇİLERİ

Onlar Türkiye’nin görünmez işçileri. Ne zaman ve ne kadar çalışacakları işverenin iki dudağının arasında.

Ev de temizliyorlar, yemek de yapıyorlar. Çocuk da büyütüyorlar, hasta da bakıyorlar. Çalışma saatlerinin ucu açık. Maaşlarını piyasa belirliyor.

Ama İş Kanunu’nda yerleri yok. Ev hizmetlerinde çalışanlar, İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamına da girmiyor. Tabi oldukları Borçlar Kanunu da haklarını korumaya yetmiyor.

Bir eve düzenli gitmeyen, ‘gündelikçi’ çalışanlar sigorta kapsamı dışında.

Borçlar Kanunu’na göre, sürekli ve ücretli çalışanlar işveren tarafından sigortalanmalı. Ancak bu sistem de işlemiyor. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ev işçileri sigortasız çalışıyor.

Camdan düşme en yaygın ölüm sebebi. Evin hanımı “Yarın gelme artık.” dediği andan itibaren işsizler.

Ev İşçileri Dayanışma Sendikası’nın verilerine göre, 2011 yılında 51 ev işçisi iş kazası sonucu öldü, 3 bine yakını yaralandı, 400’ü iş yerinde taciz, tecavüz veya şiddete maruz kaldı.

Zekiye Kaçak’ın yapımcı yönetmenliğini üstlendiği ‘Ev İşçileri’, kendi ailelerinden daha çok başkalarınınkine hizmet eden bu kadınların hikâyesini anlatıyor.

 

 

Grafikli anlatımlar ve interaktif sunumların da yer aldığı, Al Jazeera Türk dergi özel uygulamasını iPad ve iPhone’lardan Android tabletlerden indirebilirsiniz.

 

AlJazeera Turk
AlJazeera Turk

Latest posts by AlJazeera Turk (see all)